Stavba snu v exotickém ráji: Cesta od myšlenky na dům v Indonésii až ke splněnému projektu 20.01.2024 07:35 vila lalu
V našem rozhovoru s jedním z odvážných jednotlivců, kteří se rozhodli postavit svůj vlastní dům na indonéském ostrově Lombok, odhalujeme inspiraci, dobrodružství a nečekané výzvy spojené s touto neobvyklou cestou. Z Islandu do Indonésie, jak první myšlenka projektu přerostla v realitu? Jaké překážky bylo třeba překonat? A jaké jsou krásy a výzvy spojené s životem na ostrově, kde se zrodil jeden z nejneobvyklejších stavebních projektů? Přečtěte si fascinující příběh o stavbě snů na exotickém Lomboku.

Jaká byla první myšlenka Vašeho projektu?
Poprvé mě napadlo postavit si dům v zahraničí, když jsem byl před čtyřmi lety na Islandu. Pamatuju si, jak jsme se ubytovali v nádherné studiu v severském stylu uprostřed ničeho a já jsem obdivoval každý kousek toho ubytování. Říkal jsem si, že přesně takhle by vypadal můj vysněný dům a jednou bych si chtěl něco takového taky postavit… To jsem ještě nevěděl, že půl roku na to budu v Indonésii kupovat pozemek a plnit si svůj sen.

Proč zrovna Indonésie?
Tohle je těžká otázka…Myslím, že to, že mám dům zrovna v Indonésii je vlastně docela dost velká náhoda. V roce 2019 jsem letěl na malý ostrov uprostřed Indonésie jménem Lombok jako dobrovolník učit tamní děti angličtinu. Každý den se mi tam líbilo víc a víc a úplnou náhodou jsem poznal jeden český pár (Danu a Honzu), kteří tam začínali stavět dům. Začal jsem se zajímat, jak získat pozemek a jak to vlastně celé v Indonésii funguje a po dvou měsících jsem odlítal domů se “smlouvou” o koupi pozemku na Lomboku.

Největší překážky při realizaci?
No, tak tohle by bylo na hodiny a hodiny vyprávění… Překážek bylo opravdu hodně. První velká překážka nebo spíš zjištění bylo to, že v Indonésii nemůžete jako cizinec vlastnit pozemek. Takže jsem dlouho řešil, jak si pojistit to, abych aspoň z malé části měl “svůj” pozemek pod kontrolou.

Další překážkou byla určitě jazyková bariéra, protože téměř nikdo neumí anglicky, a tak mi nezbylo nic jiného než se naučit indonéštinu. Vlastně z téhle překážky se stala příjemná výzva a po pár týdnech jsem se zvládl docela normálně bavit s lokálama a hlavně řešit všechny problémy a nedostatky na stavbě.

Třetí velkou překážkou byl odlišný životní styl a návyky pracovníků. V Indonésii je více než 90% muslimů, a ti mají totálně odlišný přístup k životu než je tomu u nás. Téměř každý den jsem se setkával s tím, že někdo nepřišel na stavbu, protože musel na ceremonii. Ono totiž na Lomboku jsou ceremonie a hlavně tradice velmi silně dodržovány a pro místní lidi znamenají všechno. Takže se mi stalo třeba i to, že celá parta se sbalila odjela domů na 20 dní, protože někdo z jejich vesnice měl svatbu, pohřeb nebo se otevírala nová mešita. Takže motivovat Indonésany k práci bylo asi tou nejtěžší věcí na celém projektu. Místní pracovníci fungují tak, že když se jim do práce nechce, tak prostě nejdou. Můžete jim naslibovat cokoliv, ale těžko je přesvědčíte.

Život v Indonésii
Život v Indonésii je pro turisty krásný a pohodový. Vše je tu velmi levné, lidé jsou neustále usměvaví a nad hlavou máte skoro každý den sluníčko. Je to vlastně takový ráj na zemi. Já osobně miluju surfování a hory, a právě tohle všechno Lombok nabízí. Takže si můžete ráno zasurfovat a odpoledne už lézt na 3 726m vysokou sopku Rinjani.

Vlastně mě nenapadá nic úplně negativního. Jediné co je ze začátku těžké, tak je zvyknout si na místní pomalý život. Nikdo nikam nespěchá a všem je úplně jedno, jestli to bude za hodinu, zítra nebo za týden. ALE, jakmile si na to zvyknete, tak je vám krásně.

Chcete zůstat?
Nechci a chci. Sice jsem si tam postavil dům a splnil si tak svůj sen, ale pořád beru Českou republiku jako svůj domov. Nevím, jestli se to třeba někdy nezmění, ale pokud ne, tak moje ideální představa je taková, že budu každý rok na pár týdnů nebo měsíců létat na Lombok a jinak po zbytek roku zůstanu u nás v Česku.

Na kolik Vás projekt vyšel?
Přesnou částku nechci uvádět, ale mohu říci, že pozemek, práce i dům je rozhodně levnější než u nás. Jako takový malý příklad může sloužit třeba fakt, že DENNÍ plat jednoho pracovníka na stavbě se pohybuje mezi 100 - 150 000 indonéských rupií, což je asi 200 Kč.

Prozkoumejte více o tomto projektu
Pokud vás tento fascinující příběh o stavbě v exotickém prostředí zaujal a chcete se dozvědět více o životě na Lomboku a jedinečném projektu autora, neváhejte navštívit oficiální web www.villalalu.com. Zde najdete rozsáhlé informace, fotografie a příběhy, které nebyly zahrnuty v našem rozhovoru.
villa lalu
villa lalu
villa lalu
villa lalu
villa lalu